Sbírám vše!


Spoj 3 hry aneb Match -3 puzzle games

28.05.2011 21:22

 

Match-3 puzzle games nebudou to pravé „akční“ pro mladé. Jsou jednoduché, lehce se dá zvládnout návod ke hře, jednotlivá kola netrvají dlouho. Podle těchto kriterií  asi vyhovují  spíše starším hračům. Většina je jen lehká hříčka, ale některé hry mohou  dát docela zabrat.

U tohoto typu her jde o to, že musíte vhodným přesunutím  pod sebe (vertikálně) nebo vedle sebe ( horizontálně)  umístit 3 stejné symboly, které pak z hracího pole zmizí. Jde o drahokamy, mince, barvy a nesčetné množství  dalších objektů.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Lost Treasure of Eldorado byla má první hra, na které jsem se kdysi vycvičila.

 

 Mummy Puzzle byla druhá hra.

Zaujala mne recenzí. Stáhla jsem si ji a nedala mi tak moc práce dokončit, zde obrazový návod.

Spíše mne tam  však oslovila  hříčka SCORE, úkolem bylo  dosáhnout nejvyššího skóru za šest minut. Hrála jsem pod jménem ZIZI až do dosažení  nejvyššího výsledku.

 

Marine Puzzle mne zaujala na delší dobu.

Marine Puzzle přichází s originálním rozšířením konceptu SPOJ-3 o akční strategickou hru. Dvě lodi proti sobě stanou na divokých mořských vodách s cílem utkat se ve vyrovnaném souboji, kde vyhrává lepší stratég, který nehraje mechanicky ale dokáže přemýšlet nad spojováním potřebných prvků a využívat bonusy a komba.

Návod ke hře Marine Puzzle:

Tvoříte klasickým způsobem trojice, musíte však hledat tu skupinu prvků, která se vám bude aktuálně strategicky hodit. Hrajete proti počítači, vy i počítač máte vždy tři tahy, pokud spojíte 4 objekty, máte o tah více, pokud 5 objektů, tak další tah k dobru, atd.

Důležité jsou dělové koule, které při spojení zaútočí na nepřátelskou loď. Kormidla jsou strategicky nejdůležitější, jimi určujete vzdálenost lodi. Vzdálenost lodi vidíme na dvou ukazatelích – vlevo vaše vzdálenost, vpravo vzdálenost soupeře. Je potřeba si hlídat, aby na vaší (levé) straně byla vzdálenost větší – narůstá stříbrná čára v ukazateli.

Za  nasbírané mince můžete kupovat lepší lodí a majetek, další krystaly  (modré, zelené, červené)  využíváte strategicky k rozložení prvků v poli pro vás výhodnému (komba). Knihy znamenají sebrané zkušenosti.

Míru poškození vaší lodi najdete nalevo nad vaším hracím polem, soupeřovy lodi napravo nad hracím polem. Nahoře v herním poli vidíte zdraví své lodi. Když se čára naplní, je konec hry.

Před samotnou bitvou si můžete vybrat, zda chcete hrát za obchodníka (zaměřen na peníze), ochránce (zaměřen na obranu), korzára (zaměřen na útok) nebo přízrak (zaměřen na blokování protivníka). Za přízrak (SPECTRE) lze hrát pouze v případě, že máte na palubě speciální talisman. 

V průběhu hry je důležité vybrat si mezi talismany, které jste získali. Nabízí se jich více, vybrat si můžete  jen 5. Je mezi nimi i talisman, který nabízí při vyčerpání zdraví své lodi  hrát ještě jednou. Vytvořit si dobrou skladbu talismanů je důležité.

Poslední herní level  spočívá v tom, že proti sobě bojují dvě lodi. Ve spodní části obrazovky je šest okének, ve kterých se nepravidelně objevují symboly a úkolem je co nejrychleji odklikat ty správné.

  • 1 bomba – útočíte jen jednou bombou
  • 3 bomby – silnější útok třemi bombami
  • červený symbol kříže – nejsilnější ohnivá ničící koule
  • smrtka – neklikat! ničí  zdraví lodi
  • ochranný štít - vytvoří zábranu pro střely nepřítele

Pokud tento level  překonáte, můžete se vracet ke kterémukoliv kolu.

Jednotlivá kola jsou oddělována texty o dění na moři. S vetchou angličtinou se nemá cenu s nimi zabývat a odklikáte je.

Ve hře je i několik meziher založených na principu pexesa nebo skořápek.

Video ze hry ukazuje tu lehčí část hry, já se zasekla v levelu, kdy už jsem hrála za přízrak (SPECTRE) a  objevuje se tam příšera z hlubin Ancient Guardian. Ale nakonec jsem i tento level  překonala. Přehled levelů je zde.

 

Jaro  2013 a jeho špatné počasí

Na jaře 2013 jsem, unavena vnoučaty a  nedostatkem slunce, opět najela na odpočinkové spoj 3. Odehrála jsem všechny Fishdom.  Fishdom  2 , 3 i různé varianty další, ale jediné, co mne zaujalo bylo klasické Fishdom a jeho poslední levely,ostatní byla nenáročná oddychovka.

A pak jsem v letních parných dnech klikla na  Play Tri Jewelled a různé varianty jako Tri Jewelled Match3 a s nimi trávila letní oddychový čas. Opakovaně a ne moc úspěšně, přiznávám, jednou se zadařilo a mnohokrát ne......takže odvolávám ten despekt vůči hrám typu Spoj 3. Výhodou této hry je pětiminutový limit, člověk u toho nezatvrdne dlouho.

No a na podzim jsem byla trochu pohybově handicapovaná, zlomila jsem si na kole obratel a měla hrudní korzet tři měsíce, moc se nedalo sedět, ale vždy jsem si chvilku našla. Hrála jsem Jewel Search.  Je to klasické spoj 3, ale na liště na boku se objevují pomocné obrazce, kterými se dá ovládat hra. Je to v nápovědě.

Když jsem si vítězně pod jménem Zeze uložila 8000, zjistila jsem, že jsem docela vzadu v pořadníku 50 úspěšných. S 11 000 jsem někde u 30 místa. A ještě je to získané falešně. Princip je takový: v prvním levelu  tak kolem 300 bodů, v druhém levelu kolem tisíce  bodů, ve třetím levelu  2 - 3 tisíce bodů a ve čtvtém levelu kolem pěti tisíc bodů. Pátý level řeším.... Když se ovšem zaseknete a není tam žádná možnost dál hrát ( není trojice) , tak jsem to vzdávala, což byla chyba. Když si dáte pauzu, tak vám to po delší době řekne No more moves a naskočí vám znovu plný čas pro daný level. Tak jsem se dostala až k těm 11000 bodů, jinak končívám potupně v těch pěti tisících a čtvrtém levelu.

 

 

 

—————

Zpět