Sbírám vše!


Vuvuzela

12.06.2010 07:29

Nikdy bych nevěřila, že budu studovat články z mistrovství světa ve fotbale, ale ano! Ne kvůli fotbalu, ale kvůli hluku. Narazila jsem na slůvko Vuvuzela a poslechla si všeobjímající hluk, který doprovází zápasy.

Tento chlapík ji vymyslel

Jednodílná dlouhá plastová trubka typická pro fanoušky Jihoafrické republiky - symbol Mistrovství světa ve fotbale 2010. Délka 63 cm, možnost "vyloudit" zvuk o intenzitě až 130 dB (pozor - práh bolesti!). Není prodejné dětem, nutno používat v bezpečné vzdálenosti od sluchovodů! Můžete si ji zakoupit v Army eshopu  a za pouhé čtyři stovky si ničit dobrovolně sluch.

Dva němečtí fotbaloví fanoušci se během poháru Confed-Cups ozvali proti trubkám a odstartovali iniciativu „Proti trubkám vuvuzela“. Na internetu se rychle sešlo přes 50 000 podpisů.Všechny protesty byly dosud marné. Prezident FIFA Sepp Blatter prohlásil: „Je to místní zvuk a nevím, jak bychom ho mohli zastavit. Tady jsme v Africe.“ A jihoafrické komentáře zní: "Dosud způsobily vuvuzely nanejvýš poškození sluchu". Nanejvýš!?!?

Neodmyslitená součást  "výzbroje" jihoafrického fotbalového fanouška je hlučnější než bicí či řetězová pila. Už zvuk s intenzitou 85 decibelů představuje riziko nezvratného ohluchnutí, při vystavení se hluku 100 a víc decibelů může nastat poškození už za 15 minut.

Kdesi jsem četla, že panenský sluch, tedy takový, který není vystavován vysokým denním dávkám civilizačního hluku, je takový sluch, kdy slyšíte šepot na délku fotbalového hřiště.Člověk by řekl, že Afričané měli šanci si panenský sluch uchovat, my už ne. 

To mne na tom zaujalo, tam, kde hluk je, jsou z toho lidé nepříčetní, píší petice, soudí se, vyžadují nápravná opatření, tam, kde je panenské ticho, tak si lidé vyrobí hluk sami a ničí si sluch dobrovolně.

Odpověď na otázku, proč to dělají, spočívá asi v rozlišování hluku na CIZÍ (vyrábí ho někdo ve vašem okolí a vám vadí) a VLASTNÍ (vyrábíte si ho radostně sami nebo vás  přijemně nabuzuje). A "civilizované uši" jsou zvyklé na své "civilizační hluky" , třeba přehrávače naplno, či diskotéky,  jihoafrické uši jsou zvyklé na vuvuzelu. Je to více  psychologická otázka než otázka ochrany sluchu. Když si u nás ničí mladí sluch na diskotéce s hlukem stejné intenzity, tak je to pro ně samozřejmé a dobrovolné. Toto pochybné právo mají i Afričané s vuvuzelou. Je hluk droga? ANO. A každý je zvyklý na tu svou.
 

Vuvuzela je podle mne vynikající psychologická zbraň a vsadila bych se, že mistrovství světa ve fotbale vyhraje nějaké africké družstvo.

 

Já, která jsem strašně ráda poslouchala naplno R´N´R´, což má taky své grády, se dnes vyhýbám jakémukoliv většímu hluku a v noci se probouzím s lehkým šelestem v uchu  a hrůzou, aby to nepřešlo v TINNITUS. Pro mladé ovšem argumentovat něčím takovým je zbytečné. Tinnitus.doc (50 kB)

A jímá mne  hrůza kyž vidím, jak se vuvuzela šíří světem.

 

 

—————

Zpět