Sbírám vše!


Pojistka pro splynutí duší - zamkni si lásku a odhoď klíč!

10.05.2013 20:08

Ve Střelicích vede od nádraží  lávka pro pěší.  Chodíme se tam  dívat na vlaky. V roce 2011 jsme si všimli  několika zámků připevněných k zábradlí.  Dumali jsme proč, našli jsme  doma zbytečné klíčky, které sice nepasovaly, ale když jsme je tam připevnili, měli jsme pocit, že je to kompletní – zámek a klíč. Klíčky zmizely, zámky zůstaly i nadále.

Pak jsem se začala zajímat o tu záhadu, jak se tam ty zámky dostaly.

 

Vysvětlení první

Je to magický rituál milenců, přátel, rodinných příslušníků podle čínské legendy. Má se jednat o víru ve splynutí duší pomocí uzamčení k sobě, jež je následně zpečetěno odhozením klíče do hlubin. Stará čínská legenda vypráví o tom, jak byla kdysi kolem Velké čínské zdi lana, kam místní věšeli zámky a jejich klíče házeli přes zeď. Takto to asi vypadá dnes.

 

Vysvětlení druhé

Most Ljubavi je most ve  Vrnjačka Banja, Srbsko.

Traduje se legenda lásky, která začala už před první světovou válkou.   Nada a voják Relja ze srbského městečka Vrnjačka Banja,  si slíbili věrnost, a když byl voják povolán do první světové války, zpečetili svou lásku visacím zámkem na místním mostě. Mladík si ale ve světě našel jinou a Nada se z tohoto zklamání utrápila žalem.

Srbská básnířka  Desanka Makksimović napsala k tomuto příběhu báseň Modlitba za lásku (A Prayer for Love, Molitva za ljubav). Je to báseň vzývající lásku, ale obsahem není ten legendární příběh.

Molitva za ljubav

Brzo kao kratkovecne cveca liske
i ova ljubav stace da se kruni i drobi:
žedan je zaborava tamni vir.
O, bože, drugi ti se mole za srecu i mir,
a ja: sacuvaj u srcu mom, zarobi,
jucerašnjeg dana nestalni pram.

Zaklopi dušu moju sad ko zlatnu
skrinju, nacini je ljubavi hram.
O, duša moja ne moli srecu za se -
sve dosadašnje radosti nek se snište -
ali pobožno ona od tebe ište
da dan se ovaj od strašnog brodoloma spase.

Bez pomoci tvoje povenuce sve brzo
kao bulka u zrelome žitu i lanu.
O, bože ne molim za srecu, za radost, za
slast.

Da bol ovaj ne umre, mene je strah;
da oganj sveti što u meni planu
ne sagori iznenadno u prah,
ne razbukti se prekonoc u strast.

Na základě tohoto příběhu začaly srbské dívky připevňovat zámky k zábradlí mostu, kde se Nada a Relja obvykle setkávali.

 

Vysvětlení třetí

Existují názory, že rituál zamykání lásky pochází z kolébky milenců, romantické Itálie. Měl se o něj zasloužit spisovatel Federico Moccia (*1963), který prý ve své knize Tři metry nad nebem vypráví příběh o muži, jenž získal lásku ženy právě díky zámku lásky. Následně se prý po celé zemi rozšíří víra v moc tohoto rituálu a propukne mánie.

Tak toto vysvětlení, které prošlo tiskem, už mnozí poopravili. Šlo opravdu o  bestseller tohoto spisovatele, ale o knihu  Ho Voglia di Te (I Want You, Chci tě)  o mladém páru,  který  připevní zámek  k zábradlí nejstaršího  mostu v Římě jako znamení věčné lásky.

Moccia se posléze k tématu  problému obložených mostů v rozpacích vyjádřil v tisku, že pro teenagery je lépe kupovat a připevňovat visací zámky, než čmárat graffiti.

 Milvianský most  je nejstarší most postavený přes řeku  Tiberu  r. 109 př. n. l., nacházející se na Via Flaminia u třetí římské míle s bohatou historií. Prý tam zabili Svatého Valentýna, tak byl asi vybrán jako symbol a slouží  milencům.

 

Poznámka ke knize Tři metry nad nebem. Tato kniha, podle níž vznikl i stejnojmenný španělský film pojednává o kontroverzní lásce rebela a slušné dívky. Tito dva však nejsou těmi, kteří posvětlili svou lásku zámkem na mostě.

 

Jak to vypadá v současnosti u nás?

Zatím lze z tisku vyčíst, že Most lásky už mají přes řeku Ohři v Sokolově, byl otevřen na svátek zamilovaných 2012. S myšlenkou založit  ho přišla místní básnířka Lisa Gaman, pomohla církev adventistů a město.  Na lanko v Sokolově mohou podle tibetského vzoru zavazovat červené pentle ale i ti, kteří po lásce touží a čekají na ni.

Ve Vinoři bude Lávka věčné lásky  a na pražském Černém Mostě bude Hráz věčné lásky.

Mosty zamilovaných jsou v Děčíně a v Praze na Kampě.

 

Jak to vypadá ve světě v současnosti  rekapituluje tento článek.

Maďarsko se tradice chytlo všemi deseti. V Pécsi začali studenti místní vysoké školy zámky ověšovat plot v úzké uličce mezi náměstím a mešitou, posléze nebylo místečko volné a tak mladí lidé věší zámky po celém městě. Zámky se začaly objevovat na sochách, plotech v centru a podobně. Úřady několikrát podniky kroky proti tomuto zvyku a označili ho za vandalismus, nakonec však musely ustoupit a dokonce některá místa pro tuto atrakci vyhradit. Podobně, jako je tomu u legálních stěn pro sprejery, dostali místní i turisté své místečko na zámečky :)

V Itálii se zvyk ujal a například mezi městy Manarola a Riomaggiore v Cinque Terre. Toto místo je symbolem dvou milenců z obou měst, kteří se setkávali uprostřed, kde následně vzniklo místečko plné zámků a klíče se zde házejí do moře. Toto místo navštíví ročně mnoho turistů.

V USA lidé vyvěšují zámky například na kovové zábradlí přístavního mola, přes které se dívají na oceán. Na zámky píši svá jména a také datum svatby. Chytří obchodníci nedaleko začali prodávat i plastové zámečky, kdyby si novomanželé ten svůj náhodou zapomněli :)

Na Tchaj-wanu lidé na zámek píši své přání. Často se jedná o přání lásky, úspěchu atd. a pověsí ho na nadjezdu vlakového nádraží. Tyto zámky jsou známé spíše jako "zámky přání". Zamilovaní nebo novomanželé pak používají variantu dvou visících zámku vedle sebe (nebo zavěšených do sebe) spolu s nějakým heslem. Spojení dvou zámků symbolizuje jejich společnou lásku a soužití navždy.

V Soulu v Jižní Koreji se cílem zamilovaných stala místní terasa poblíž výškové věže. Zámků nakonec viselo tak moc, že operátor, kterému věž patří, vyvěsil výstražné značky a postavil koše, aby se alespoň zabránilo pohazování klíčů po okolí.

Původ zámkového zvyku je přičítán Číně, kde je celé zábradlí, přes které se díváte na útesy a hory Mount Huang, ověšeno miliony zámků, symbolizujícími zamknuté duše. Klíče jsou házeny z útesu do mlhavého údolí. Nenajdete zde snad místečko prázdné. Zdejší i přespolní jsou ochotní udělat téměř cokoliv, aby připojili svůj zámek, a tak stále hledají v blízkosti nová a nová místečka, kam zámky umístit. Objevují se například na sloupech veřejného osvětlení.

Ve Španělsku zase museli zrekonstruovat zábradlí mostu s názvem Puente Isabel, protože nebylo na váhu zámků připraveno.

 

Co na to vandalové? Tak třeba zámky na mostě přes Ohři v Žatci servali prý po třech týdnech.

Co na to památkáři a sběrné suroviny? Jsou to stovky kil a na odřezávání zámků se dá asi vydělat.

 

A kdo připevnil zámky ve Střelicích? Já si myslím, že skupinka už starších ruských turistů, kterou jsem jednou na mostě míjela. Proč, to už se nikdo nedozví. A my můžeme jen chodit kolem a přemýšlet o tom.

 

 

A příběh má pokračování. První " zamilovaný zámek"  je tam!

 

 

—————

Zpět